پایگاه اطلاع‌رسانی رسمی

هیئت ابناءالرضا

زندگی اهل بیت (علیهم السلام) اسوه حیات طیبه و برتر است و زندگی یکایک ایشان الگوی کاملی است؛ گرچه آگاهی ما از ابعاد وجودی و اقدامات آنان محدود و ناقص است و هر شخص از زاویه ای محدود به سیمای آنان نظاره می کند و بر اساس نیازهای جامعه در هر عصر، یکی از ویژگی های آنان بیشتر می درخشد. این دیدگاه که مجموعه معصومین (علیهم السلام) فقط در میدانی مشخص، اسوه ای شایسته و نیکویند، نه اسوه ای جامع و تمام عیار، اندیشه ای ناتمام است. نتیجه مستقیم این نوع نگرش این است که برای مثال امام حسین (علیه السلام) فقط اسوه جهاد و مبارزه است و امام حسن (علیه السلام) فقط اسوه حلم، نرمش و بردباری! شیعه حقیقی، این تحلیل و تفکر را نادرست می داند؛ چرا که معتقد است همه ائمه (علیهم السلام) به اذن الهی در تمام ابعاد زندگی، برترین انسان روزگار خویش بوده اند و علم و عصمت آنان، ضامن نقش هدایت گری در کل آفاق گیتی، در تمام اعصار و در جمیع ابعاد زندگی انسان است. غفلت شیعیان از این مساله و عدم توجه معرفتی و یکسان به زندگی پیشوایان از یک سو و دسیسه های مختلف دشمنان در پنهان ساختن انوار هدایت الهی و تحریف بینش های دقیق معرفتی از سوی دیگر، زمینه ساز غربت تاریخی بیشتری برای برخی از امامان شیعه فراهم آورد. رد پای این غفلت ناخواسته ما از نام گذاری فرزندان گرفته، تا کمبود آثار علمی و حتی در برپایی مجالس اقامه عزا یا سرور این بزرگواران قابل دقت و پیگیری است. این فکر و این دغدغه زمینه ساز تاسیس هیئت ابناء الرضا (علیهم السلام) در سال ۱۳۸۷ شمسی گردید. این هیئت با هدف تعظیم شعایر و افزایش معرفت و احیای یاد و نام ائمه و مناسبت های غریب شیعی فعالیت خود را آغاز کرد. برپایی مراسم شهادت و ولادت ائمه بعد از حضرت علی بن موسی الرضا (علیه السلام) که اصطلاحا در منابع تاریخی و روایی به ایشان «أبناء الرضا» خطاب می شود، از همان ابتدا در دستور کار قرار گرفت. مراسم شهادت و ولادت امام جواد ، امام هادی و امام عسکری (علیهم السلام) برنامه ثابت این مجموعه می باشد که پس از مدتی در سال ۱۳۹۲ شمسی با تاکید مراجع معظم تقلید مبنی بر احیای «هشت شوال ؛ سالروز تخریب قبور ائمه بقیع (علیهم السلام)»، این مراسم نیز به برنامه های سالانه این هیئت اضافه گردید. مجموعه هیئت أبناء الرضا (علیهم السلام) با توکل به ذات احدیت و در پرتو توجهات حضرت ولی عصر (عج الله تعالی فرجه الشریف) می کوشد که گامی هر چند کوچک در افزایش معرفت، نسبت به امامان و ایامی که کمتر مورد توجه و تنبه شیعیان واقع گردیده است بپردازد و در این راه چشم انتظار دعای خیر و انتقادات و پیشنهادات سازنده شما مخاطبان محترم و عزیز می باشد.
اللهم وفقنا لما تحب و ترضی

سوالاتی که بیشتر از ما می پرسند :

در کتب تاریخی و روایی فرزندان امام رضا (علیه السلام) یعنی امام جواد، امام هادی و امام حسن عسکری (علیهم السلام) را اصطلاحا ابناء الرضاء می خواندند و شاهد آن نقل های بسیاری است که در آن از امامان مذکور به عنوان ابن الرضا نام برده شده است.
به عنوان نمونه در کتاب مناقب آل ابیطالب (جلد ۴، صفحه ۴۲۱) و نیز در کتاب إعلام الوری (جلد ۲، صفحه ۱۳۱) در ذیل معرفی امام عسکری (علیه السلام) چنین آمده است: «و کان هو و ابوه و جده یعرف کل منهم فی زمانه بابن الرضا» یعنی امام عسکری و پدرش امام هادی و جدش امام جواد همه شان در زمان خود معروف به ابن الرضا (علیه السلام) بودند.
لذا از آنجایی که هیئت أبناء الرضا در قدم اول می کوشد تا مراسم ولادت و شهادت فرزندان امام رضا (علیهم السلام) را اقامه نماید، این عنوان را برگزیده است. جهت اطلاع بیشتر از این موضوع متن درباره ما را مطالعه فرمایید.

این هیئت از اسفند ۱۳۸۷ و در سالروز شهادت امام حسن عسکری (علیه السلام) اولین برنامه خود را آغاز کرد.

خیر. بر این باوریم که هیچ خیمه و پرچمی بالاتر از خیمه و پرچم اهل بیت (علیهم السلام) نیست. لذا این مجموعه متشکل از افرادی است که به هیچ گروه، شخص، جریان، دسته، حزب و اندیشه ای وابسته و منتسب نبوده و کاملا به صورت مستقل اداره می گردد.

خیر. بر این باوریم که هیچ خیمه و پرچمی بالاتر از خیمه و پرچم اهل بیت (علیهم السلام) نیست. لذا این مجموعه متشکل از افرادی است که به هیچ گروه، شخص، جریان، دسته، حزب و اندیشه ای وابسته و منتسب نبوده و کاملا به صورت مستقل اداره می گردد.

کلیه هزینه های هیئت تاکنون توسط خیرین و ارادتمندان به ساحت مقدس اهل بیت (علیهم السلام) و هم چنین اشخاصی که نذری برای این مجموعه کرده اند، تامین شده است که غالبا به صورت گمنام این وجوهات به دست مسئولین اداره کننده رسیده است.

بله. جهت اطلاع بیشتر به صفحه نذورات در منوی بالای صفحه مراجعه فرمایید.

بله. شما می توانید اطلاعات و درخواست مورد علاقه خود را از راه های ارایه شده در صفحه تماس با ما ارسال نمایید تا در اسرع وقت جهت هماهنگی در برگزاری مراسم با شما تماس حاصل شود.

شما می توانید از طریق مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی سایت و هم چنین با ارسال عدد ۱ به سامانه پیامکی ۵۰۰۰۲۰۷۰۰۵ نسبت به دریافت پیامک اطلاع رسانی جلسات اقدام فرمایید.

جهت اطلاع از محل برگزاری مراسم به صفحه تماس با ما مراجعه فرمایید.

به زودی صفحه آرشیو مراسم ها که در منوی بالای صفحه قرار دارد، تکمیل می گردد. در این بخش می توانید به آرشیو مراسم به صورت عکس، نوشته، صوت و فیلم دسترسی پیدا کنید. هم چنین صفحه هیئت در پیام رسان تلگرام نیز حاوی بخش عمده ای از صوت مراسم ها می باشد. می توانید از صفحه تماس با ما نیز برای سهولت دریافت آدرس تلگرام  استفاده نمایید.

شما می توانید با استفاده از اطلاعات صفحه تماس با ما انتقادات و پیشنهادات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید. این اطمینان به شما داده خواهد شد که مجموعه هیئت أبناء الرضا (علیهم السلام) ضمن استقبال از آن سعی خواهد کرد که در اسرع وقت و پس از بررسی نتیجه را به شما اعلام نماید.